2022 LİMİTED ŞİRKET KURULUŞ MALİYETİ

2022 LTD. Kuruluşu Notlar ;

 

    Not  1 ; Limited şirket kuruluş sürecinde, banka hesabı açma ve şirket sermayesinin bir kısmını bloke etme zorunluluğu kaldırılmıştır. Diğer bir deyişle, limited şirketi kurarken, hiç sermaye bloke ettirmedeb işlemleri tamamlayabilirsiniz. 

 

    Not 2 ; Örnek maliyet tablosu tek ortaklı limited şirket kuruluş içindir. Fazladan her bir Türk Vatandaşı ortak için ek maliyet oluşmaz. Yani 5 Türk Vatandaşı ortaklı limited şirketin kuruluş işlemlerinde de maliyetler aynıdır.

 

    Not 3; Örnek tablo, tek temsilcisi/müdürü olan limited şirket içindir. Fazladan her bir müdür için ortalama 230,00 TL gider ekleyiniz. 

 

    Not 4 ; Örnek tablo, Türk Vatandaşı kurucular içindir. Kurucunun yabancı olması durumunda , Türkçe bilmiyorsa Yeminli tercüman giderleri ve pasaport tercümesi gibi ek giderleri olacaktır. 

 

    Not 5 ; Örnek tablo, minimum sermayeli ve tek faaliyet alanı olan limited şirket kuruluşu içindir. Limited Şirket ana sözleşmesindeli kelime sayısı ve şirketin  tescil edeceği ek faaliyetler için , ticaret odası giderlerinde bir miktar değişmeler olabilir. 

Limited şirkette yazarkasa kullanılacak ise,  2022 yılı için ortalama 1.200  TL yazar kasa masrafları oluşacaktır. 

     İşiniz için limited şirket kurmaya karar verdiğizde, en çok merak edilen konulardan birisi limited şirketin kuruluş giderleri ve kuruluş sürecindeki toplam maliyettir. Limited şirket kurmaya karar verdiğinizde, tescil ve kayıt giderleri, limited şirketin kurulacağı şehir, şirketinizdeki ortak sayısı, şirkette yabancı ortak olup olmaması , şirketin ticari faaliyet alanı, gibi kriterlere göre bir miktar değişkenlik gösterebilecektir.

 

     " 2022 limited şirket kuruluş giderleri , ltd açılış maliyeti, limited şirket kurarken yapılacak toplam masraflar, 2022 yılında limited şirket kuruluş maliyeti ne kadar oldu , limited şirket kurma masrafları, limited şirket kaç tl ye kurulur,  limited şirketin minimum kuruluş giderleri nelerdir ? "

Limited şirketinize özel detaylı maliyet tablosunu ÜCRETSİZ almak için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz. 

    Limited şirket kuruluşu ortalama 3 - 4 işgünü gibi bir sürede sonuca ulaşan bir işlemdir. Elbette kuruluş için gerekli evrakların hazırlanmasıyla birlikte limited şirket kuruluşu maliyeti de başlamış olur.

 

     Gider kalemlerinin bazıları (noter , vergi dairesi, rekabet kurulu harcı) her şehirde aynı olsa da bazı giderler il bazlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

 

        Limited şirketin kuruluş giderleri ve masraflar hakkında bir fikir sunması için hazırladığımız örnek gider tablosu,  bilgilendirme  amaçlıdır ve kuruluş sırasında karşılaşacağınız bütün gider kalemlerini içermektedir.

2022 Yılı Limited Şirket Kuruluşu Örnek Maliyet Tablosu

 

 

 

Mavi Büro Ekipmanları Ticaret Limited Şirketi  (ÖRNEK ÇALIŞMA) 

 

  • Limited Şirket Ortağı: 1 kişi 

  • LTD. Temsilci - Müdür  : 1 kişi

  • LTD Kuruluş Sermayesi : 10.000 TL (asgari sermaye)

  • LTD. İşyeri Kirası: 1.400 TL (Brüt)

  • Ticari Faaliyetleri: Büro ekipmanları ticareti

   1- Noter Giderleri; 395 TL

 

  • Ltd. Müdürü imza sirküleri ; 205 TL

  • Mali Müşavir Vekalet Gideri: 190,00 TL

  • ( Limited şirketin Vekaleten kuruluş yapılması istenirse , ayrıca Şirket Kuruluş Vekaleti için 220 TL ek maliyet olacaktır. )

2 - Ticaret Odası Tescil Gideri; 1.230,00 TL

 

  • Ticaret sicil, tescil, Rekabet kurumu, Ana Sözleşme , defter tasik, faaliyet belgesi

3 -  Vergi Dairesi 35 TL

  • İşyeri Kira sözleşmesi ve mali müşavir sözleşmesinin damga vergisi

 

4-  Mali Müşavir Kuruluş Hizmeti 985 TL

   Mali Müşavirler odasının belirlediği 2022 yılı için minimum ücret

toplam 2.645 TL - 2022 LİMİTED ŞİRKET KURULUŞ MALİYETİ

Etiket;  ltd, limited şirket,2022 ltd. şti., maliyet, masraf, gider, giderler, masraflar, 2022 limited şirket kuruluş maliyeti, 2022 şirket kuruluş maliyeti, limited şirket kuruluş maliyet, limited şirket kuruluş giderleri, limited şirket kuruluş masrafları, limited şirket kurarken karşılaşılan giderler, 2022 limited şirketi kurulum toplam maliyeti, açılış maliyeti, kuruluş ücreti ltd.

19.02.2022 güncellendi

2022 LİMİTED ŞİRKETİN AYLIK GİDERLERİ NELERDİR

 

    Limited Şirketin kuruluş işlemleri bittikten sonra , şirketin ticari aktiviteleri devam ettiği sürece, oluşacak aylık masrafları, en az, aşağıdaki gibi olacaktır.

 

     Bu gider kalemleri düşük faaliyetli veya HİÇ FAALİYETİ OLMAYAN bir limited şirket için ödenmesi gereken minimum giderlerdir.  Şirketin iş hacmine ve faaliyetlerine göre giderler değişkenlik gösterecektir.

    Özetle ; 2022 yılında limited şirket kurmak için oluşan maliyet, minimum gerekliliklere göre 2.600 TL 'den başlamaktadır.  

 

     Ek olarak, limited şirket kurarken, maliyetlerden daha önemli olan konu, limited şirketin kuruluşu ve sonrasındaki aylık mali süreçler için, hizmet alınacak doğru adresin belirlenmesidir.

 

     Tecrübeli ve bilgili bir ekip, sizi, her zaman  doğru yönlendirecek, fuzuli zaman ve maliyet kayıplarınızı önleyecek ve işinizi mali risklere karşı koruyacaktır. 

 

Saygılar ve selamlarımızla

   1 - Her ay KDV beyanının damga vergisi ;  87,30 TL 

 

   2 - Her ay, işçilerin sigorta primi ; Asgari ücretli bir işçi için 1.626,30 TL (Her ay düzenli ödemede ortalama 240 TL indirim uygulanmaktadır. 

 

     3 - Limited şirket ortağı/müdürünün her ay bağkur (4B) Sigorta primi ;  1.726,38 TL. Her ay düzenli ödeyenlere indirimli 1.476,18 TL.   Bağkur sigortalılığı, limited şirketi kuran ve şirketin müdürü olan kişiler için, kuruluştan sonra otomatik başlamaktadır. Limited şirketin kurucu olup aynı zamanda MÜDÜR OLMAYAN kişilerin bağkur sigortalılığı başlamaz.  Eğer yetkili müdür, aynı zamanda farklı bir işte sigortalıysa bağkur sigorta primi ödemez. 

 
     4 -  Aylık veya üç aylık Muhtasar STOPAJ ödemesi ; İşçi varsa her beyan verilir ve her ay ödenir.  işçi yoksa , 3 ayda bir beyan edilebilmektedir.  Limited şirketin kira ödemesi , işçi ücretleri, SMMM makbuzları gibi kriterlerine göre belirlenir. 

 

     5 -  Üç ayda bir Kurum Geçici Vergi beyanının damga vergisi ; 136 TL 

 

    6 -  Yılda bir defa muhasebe defterlerinin ( yevmiye defteri, defter-i kebir, envanter defteri) noter onay masrafları . Ortlaama 1.250 TL civarı. Limited şirket elektonik deftere tabi ise, yılda bir defa , kırtasiye sarf malzeme , bilişim ve elektronik defter gider katılım payı ; Ortalama 1.800 TL den başlamaktadır.  İş hacmi ve ihtiyaçlara göre , senede bir defa ödenmektedir. 

 

    7 - Ticaret odası ve eğer kayıtlıysa sanayi odasının yıllık üyelik aidatları. 

 

   8 -  Her ay Serbest Muhasbeci Mali Müşavirlik ücreti.  SMMM hizmet sözleşmeleri standart olarak yıllık yapılmaktadır.  Ödemeler , anlaşmaya bağlı aylık veya yıllık yapılabilir. Limited şirketin iş hacmi, ithalat-ihracat durumu, işçi sayısı , kesilen faturalar, banka hareketleri , yazar kasa kullanımı gibi şirketin özelleiklerine göre belirlenmektedir.  Limited şirketinize özel aylık ücreti öğrenmek için, teklif isteyebilirsiniz. 

2022 DE LİMİTED ŞİRKET KURMAK KAÇ LİRAYA MAL OLUR ? 

LİMİTED ŞİRKETİN KURULUŞ GİDERLERİ

2022 Limited Şirketin Açılış Maliyetleri