Hizmet Turizm Ve Eğlence Sektörü Şirket Kuruluşu ve Gerekli İzinler

      Bu bölümümüzde ,  Hizmet Turizm Ve Eğlence sektöründe işyeri  açmayı düşünen girişimciler için, işyerinin kuruluş aşamaları, prosedürleri ve maliyetleri hakında bilgi paylaşacağız.

 

       Öncelikle belirtmek gerekirse, Hizmet Turizm Ve Eğlence sektöründe şirket  kurmak isteyen girişimciler bireysel şirket veya sermaye şirketi kurup , ticari faaliyetlerde bulunabilirler.  Yani şirket türünün , yasal prosedürler açısından önemi yoktur.   Lakin, ticari prejtij ve çalışılan firmalara sağlayacağı güven açısından,  bizim tavsiyemiz, sermaye şirketi kurmaları yönündedir. Bu Limited ya da anonim şirket olabilir.

Etiket; kuruluş, şirket kuruluşu,şirket açılışı, hizmet sektörü şirket kuruluşu, turizm sektörü şirket kuruluşu, eğlence sektörü şirket kuruluşu, hizmet turizm eğlence sektörü şirket kuruluş maliyeti, hizmet turizm eğlence şirketi kuruluş izinleri

      Hizmet Turizm Ve Eğlence Sektöründe, şirketi kuruluş süresi, kuracağınız şirket türünüe göre değişiklik gösterecektir.  Bireysel şirketler, bir gün içinde kurulabilirken , Sermaye şirketlerinde bu süre, ortalama 3 -4  iş günü'dür. 

      

      Şirket kuruluş süreçleri ve maliyetleri ile ilgili detaylı bilgiler için, aşağıdan ilgili linki tıklayınız ;

Hizmet Turizm Ve Eğlence Sektörü Şirket Kuruluş Süreçleri

Hizmet Turizm Ve Eğlence Sektörü Gerekli İzinler;


Genel İzin ve Başvurular;

 

          Genel anlamda Hizmet Turizm Ve Eğlence işyeri açılışı yapabilmek için öncelikle kuruluş aşamasında Vergi Dairesi, şahıs işletmeleri için seçmeli olarak ticaret ya da meslek odası, sermaye şirketleri için ticaret odası başvurusu yapılması gerekiyor. Eğer personel çalıştırılacaksa SGK başvuruları yapılacak. İşyeri Ruhsatı için ise belediyeden izin alınacaktır.

 

  • Vergi Dairesi

  • Sosyal Güvenlik Kurumu

  • Belediye

  • Ticaret Odası / Meslek Odaları

 

Sektöre Özel İzin ve Başvurular

 

            Sektöre özel olarak eğer yapılacak işin tanımına göre alınacak izinler değişmektedir. Genel olarak aşağıdaki kurumlardan izin alınması gerekir ama iş konusuna göre farklılıklar olabilir. Yapacağınız yatırım için bilgi almak için lütfen yazıda bulunan alt sektörler bölümünü inceleyeyiniz.

 

  • Kültür ve Turizm Bakanlığı

  • Ulaştırma Bakanlığı

  • Belediye

  • TURSAB

09.7.2021 Güncel

Kurmak istediğiniz İş kolununun detayları için,  aşağıdan seçiniz ; 

İşinize özel detaylı maliyet tablosunu ÜCRETSİZ almak ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.