DIŞ TİCARET - İTHALAT İHRACAT ŞİRKETİ

       Dış ticaret , ithalat ve ihracat konularında yatırımda bulunmak isteyen firmaları, girişimcileri bürokratik açıdan çok zor bir yol beklememektedir. 

 

       Dış ticaret şirketi kuruluşu, diğer şirketlerden farklı bir mevzuata tabi değildir. T.C. kimlik numarasına sahip her Türk vatandaşı ve hali hazırda vergi numarasına sahip her ticari kurum dış ticaret yapabilir.  

 

      Dış ticaret şirketi kurmak isteyen girişimciler bireysel şirket veya sermaye şirketi kurup , ithalat ve ihracat faaliyetlerinde bulunabilirler.  Yani şirket türünün , yasal prosedürler açısından önemi yoktur.   Lakin, ticari prejtij ve çalışılan firmalara sağlayacağı güven açısından,  bizim tavsiyemiz, sermaye şirketi kurmaları yönündedir. Bu Limited ya da anonim şirket olabilir.

  Şirket kuruluş süreçleri ve maliyetleri ile ilgili detaylı bilgiler için, aşağıdan ilgili linki tıklayınız ;

 

Bireysel Şirketler

 

Şahıs şirketi kuruluş süreci

 

Adi şirket-Adi Ortaklık kuruluş süreci

 

Sermaye Şirketleri

 

Limited şirket kuruluş süreci

 

Anonim şirket kuruluş süreci

       İşinize özel detaylı maliyet tablosunu ÜCRETSİZ almak ve sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Etiket; ithalat, ihracat, dış ticaret, dış ticaret şirketi, dış ticaret firması, dış ticaret şirketi kuruluşu, dış ticaret şirketi kurmak ihracat şirketi kuruluşu, ithalat şirketi kurmak, ithalat ihracat için kurulacak şirket, dış ticaret yapmak için hangi şirketi kurmalıyım, ithalat ihracat için hangi şirket kurulur, dış ticaret firması nasıl kurulur, dış ticaret şirketi kurmak için gerekenler, dış ticaret şirketi kuruluş maliyeti, dış ticaret şirketi kurmak istiyorum, dış ticaret firması kurarken

Dış Ticaret - İthalat Ve İhracat Şirketi Gerekli İzinler

 

    Genel İzin Ve Başvurular;

 

        Şirket- işyeri açılışı yapabilmek için öncelikle kuruluş aşamasında Vergi Dairesi, şahıs işletmeleri için seçmeli olarak ticaret ya da meslek odası, sermaye şirketleri için ticaret odası başvurusu yapılması gerekiyor. Eğer personel çalıştırılacaksa SGK başvuruları yapılacak. İşyeri Ruhsatı için ise belediyeden izin alınacaktır.

 

  • Vergi Dairesi

  • Sosyal Güvenlik Kurumu

  • Belediye

  • Ticaret Odası / Meslek Odaları

Dış Ticaret - İthalat Ve İhracat Şirketi Birkaç Önemli Husus

 

İthalat-İhracat işlemleri çok fazla mevzuatın ve disiplinin aynı anda çalıştığı bir süreç olduğundan bir kişinin tüm süreci yönetmesi mümkün olmaz. Gümrük işlemleri için referansları iyi bir gümrük firması ile, nakliye için aynı şekilde iyi bir lojistik firmasıyla çalışılmalıdır. Firma bünyesinde bu operasyonları koordine edebilecek donanımda personel istihdam edilmesi de gerekir. 

İthalat ihracat için kurulmuş firmaların, ilk dönemde destek uygulamaları ile bu maliyetleri bir süreliğine de olsa devlet tarafından desteklenir.

Dış ticaretin muhasebesi mevcut muhasebe sistemi dahilinde çalışmakla birlikte, vergi iadeleri ve mahsupları gibi özellikler arz ettiğinden ve en basit hatalarda bile ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalınmasına yol açabilir. Bu nedenle, özellikle daha öncesinde dış ticaret deneyimli, bu konuları bilen bir muhasebeci ile çalışmak faydalı olacaktır.

İhracat faturasında KDV olmaz. Kesilen faturalar gümrükleme ve muhasebe işlemleri için kullanılır. Hem iç hem de dış ticaret yapan firmaların ihracatları için farklı seri fatura kullanmaları resmi olarak gerekmemekle birlikte sağlıklı bir takip ve dosyalama için gereklidir.

 

Dış ticarette fatura ve irsaliye dışında da farklı belgeler kullanılmaktadır. Bunların en temel olan birkaçı şöyledir;

 

  •  Konşimento (Bill Of Lading)

  •  Çeki Listesi  (Packing List)

  • Dolaşım sertifikaları (A.TR )

  • Menşei Şahadetnameleri (Certificate Of Origin / EUR.1 / EUR-MED)

 

     Bu belgelerin dikkatli ve titiz bir şekilde hazırlanması ve birer nüshalarının düzenli bir şekilde arşivlenmesi gerekir.

Dış ticarette kur farkı bizimki gibi ekonomilerde ihracat yapanlar için her zaman olumlu olma eğilimindedir. Özellikle de maliyetleri TL cinsinden olan ihracatçılar genellikle kur artışından fayda sağlarlar. Fakat lehte oluşan kur farkı için vergi ödenmesi gerekir ve sıklıkla bu konu atlanır. Bu da ne yazık ki yüksek vergi cezaları alınmasına yol açar.

Aynı şekilde ihracat geliri döviz olacağından dövizle borçlanma ve daha düşük faiz oranları ile finansman sağlama imkanına sahip olunacaktır.

08.7.2021 Güncel

Dış Ticaret - İthalat Ve İhracat Şirketi Kuruluş Süreci Ve Prosedürleri

 

       Dış ticaret şirketi kuruluş süresi, kuracağınız şirket türünüe göre değişiklik gösterecektir.  Bireysel şirketler, bir gün içinde kurulabilirken , Sermaye şirketlerinde bu süre, ortalama 5-6 iş günü'dür.

Sektöre Özel İzin ve Başvurular;

 

      Şirket kuruluşunuz yapıldıkdan sonra, veya hali hazırda bir şirketiniz var ve ilk defa dış ticaret yapacaksanız ;

 

İthalat yapılacaksa İthalatçılar birliğine

İhracat yapılacaksa ihracatçılar birliğine 

üye olmanız gerekir.